Trudny – felieton styczniowy

Szkic przedstawiający pióro i kałamarz

trudny wybór
trudny charakter
trudna sytuacja
trudna rozmowa
trudne zadanie
trudne pytania

Jeszcze nie tak dawno były święta i sylwester i wszyscy życzyliśmy sobie nawzajem wszystkiego najlepszego. Dużo zdrowia i uśmiechu. Spełnienia marzeń. I oby nowy rok był lepszy niż poprzedni. Czy będzie? Niektórzy mówią, że jaki początek – taki będzie cały rok. Styczeń nie nastroił nas bardzo optymistycznie. Bo i pogoda zmienna, czasem bardziej jesienna niż zimowa. Śniegi zasypują góry, sztormy na Bałtyku, słońce się pokazuje raz na tydzień. Po ludziach chodzą jakieś wirusy, sama chorowałam w święta i wśród znajomych wielu też chrycha i kicha. A przecież życzyliśmy sobie zdrowia przede wszystkim.

Wydarzenia styczniowe stawiają przed nami wiele trudnych pytań. Tragedia w Koszalinie wpłynie na nas wszystkich i na edukację także. Czy oznacza to, że nie będziemy więcej tworzyć na zajęciach pokoju zagadek? Jak powinniśmy dbać o bezpieczeństwo, nie tylko cyfrowe, swoich uczniów? Czy należy z nimi na ten temat rozmawiać? I jak to robić?

WOŚP miała pokazać, że potrafimy się łączyć ponad podziałami, działać razem w słusznej sprawie. Tragedia w Gdańsku wydaje się świadczyć o czymś zgoła innym. Ale patrząc na marsze przeciw nienawiści odbywające się w całej Polsce widzimy światełko w tunelu. Jednak powinniśmy odzyskać nadzieję. Umiemy się zjednoczyć, by poprzeć ważną sprawę.

2019 rok będzie rokiem trudnym także dla edukacji. Czeka nas kumulacja roczników i podwojenie klas pierwszych w szkołach średnich. Jako nauczyciele musimy dobrze przygotować podopiecznych do życia. Pamiętajmy jednak, że musimy zadbać także o ich wychowanie. Nauczyć szacunku do starszych. Powiedzieć, że mówi się Dzień dobry i Dziękuję, wstaje się, gdy z kimś się witamy. Nauczyć rozmowy i spokojnej wymiany poglądów. Nauczyć, jak wyglądają rzeczowe argumenty i czym się różnią od wyzwisk. Udowodnić, że przemoc nie jest żadnym rozwiązaniem. Pamiętajmy, że to jest nasze zadanie, a nie tylko „wkładanie im wiedzy do głów”. My musimy ich tego nauczyć.

Bo jak nie my, to kto?
Agnieszka Borowiecka
Styczeń 2019