Zdezorientowany – felieton lipcowy

Szkic przedstawiający pióro i kałamarz

Idą wakacje
Ciepłe lato jest o krok
Nasze wakacje
Czekasz na nie cały rok

Majka Jeżowska: Idą Wakacje

20 czerwca zaczęło się kalendarzowe lato, 1 lipca – teoretycznie wakacje. Dlaczego teoretycznie? Bo tak do końca nie jesteśmy chyba o tym przekonani. Koronawirus nam wszystkim nieźle zamieszał w życiorysie. Oficjalnie rok szkolny zakończył się w piątek, 26 czerwca. Jednak nie wszystkie szkoły pożegnały uczniów w swoich murach, część zrobiła to zdalnie, a część korespondencyjnie. Mój znajomy powiedział, że szybko mu poszło – w klasie, w której jest wychowawcą, rozdawał świadectwa uczniom wchodzącym do sali pojedynczo. Świadectwo do ręki i do widzenia, zobaczymy się w następnym roku szkolnym, już w VI klasie. Jakoś to tak dziwnie wyszło…

Jednak pewna dezorientacja pozostała. Na niektórych forach internetowych twierdzą, że nauczyciele powinni się wreszcie wziąć za robotę, bo już od 4 miesięcy mają wakacje. Za to dziećmi zajmowali się rodzice, którzy przez to nie mogli pracować. Bo tyle tej wiedzy z różnych przedmiotów trzeba przekazać, dopilnować by dziecko się uczyło, a tu jeszcze dostęp do internetu jest potrzebny i to na kilku komputerach równocześnie. Przy tym epidemia wymusiła na niektórych wcześniejsze urlopy, które i tak spędzaliśmy w domach. Więc kto nam tam o tych wakacjach opowiada!

Niedawno pojawiły się opinie, że wirus jest w odwrocie i bać się nie ma czego. Według innych doniesień liczba zachorowań znów zaczęła wzrastać i ponownie w niektórych krajach wprowadzane są obostrzenia. Podobno druga fala epidemii jeszcze przed nami, na jesieni spodziewany jest wzrost zachorowań i przywrócenie restrykcji. To w końcu mamy się bać, czy nie mamy? Zaczęły się te wakacje i można odpoczywać, czy też należy przygotowywać się pilnie do nowego roku szkolnego? Cóż, na pewno trzeba być ostrożnym i przewidującym. Nie wiadomo co nas czeka i czy we wrześniu wrócimy do zajęć stacjonarnych, dlatego jeśli nam się uda, to warto pomyśleć, jak zaplanować pracę zdalną z uczniami i trochę się douczyć na ten temat. Ale wakacje… Nabrać dystansu i zregenerować siły na pewno trzeba!

Brać się szybko za wypoczynek, bo czas ucieka…

Agnieszka Borowiecka
Lipiec 2020