Wiosenny – felieton marcowy

Szkic przedstawiający pióro i kałamarz

Wiosna kalendarzowa – 21 marca
Wiosna astronomiczna – 20 marca
Wiosna wiosenna – ???

Według kalendarza rozpoczęła się wiosna. Ostatnio w naturze trudno ją zauważyć, bo przychodzi na chwilkę i zaraz zamienia się w lato. Mijał luty, nadszedł marzec, a niektórzy już narzekali na zbyt niskie temperatury, a przecież tak właśnie powinno być.  Bo wiosna to pora roku z umiarkowanymi temperaturami powietrza z oraz umiarkowaną ilością opadów. W przeciwieństwie do zimy, która jak sama nazwa wskazuje musi być śnieżna i mroźna. Oraz lata buchającego gorącem.

Lata na szczęście jeszcze nie ma, choć 24 marca trafiłam na pogodę pozwalającą się opalać. Śniegi i mrozy zimowe zaglądały mi chwilę później przez ramię i szczypały w nos. A miało być już tak wiosennie… To kiedy w końcu zaczyna się ta prawdziwa wiosna i jak długo trwa? Ta z kwiatkami i ptaszkami, ciepłym wiaterkiem i uśmiechem na twarzach? Z tym bywa różnie. W tym roku zaczęła się już chyba i mam nadzieję, że potrwa dostatecznie długo, by wszyscy zdążyli się nią nacieszyć.

Młodzież jakoś wiosnę ostatnio ignoruje. W szkołach zapominają o dniu wagarowicza, przebierankach i psotach. No chyba, że za takie uznać pływanie po stawie na styropianowej tratwie, co ćwiczyli uczniowie w Konstancinie. Zostali jednak potraktowani bardzo poważnie i podobno całą sprawę ma zakończyć sąd rodzinny. Zamiast trenować takie pomysły może lepiej pobawić się w programowanie i przygotować algorytm obliczający, ile dni zostało do następnego pierwszego dnia wiosny:

 • jeśli dziś jest 21 marca napisz: Hura, to dziś
 • jeśli 21 marca już minął to:
  • policz, ile dni zostało do końca miesiąca
  • dodaj liczbę dni wszystkich następnych miesięcy, aż do końca roku
  • dodaj liczbę dni stycznia i lutego, pamiętając, że luty czasem bywa dłuższy
  • dodaj 21
  • wypisz sumę na ekranie z komentarzem: tyle dni zostało do pierwszego dnia wiosny

A co jeśli 21 marca w danym roku jeszcze nie nadszedł? Nie martw się to już tuż tuż…

Pozdrawiam wiosennie

Agnieszka Borowiecka
Marzec 2019