Uważny – felieton marcowy

Szkic przedstawiający pióro i kałamarz

Uważaj na słowa, które ranią
Uważaj na myśli, które mącą
Uważaj na czyny,
ich próżne żale nie cofną.


Różnie w życiu bywa i niektórzy starają się o tym stale pamiętać. Jest nawet takie popularne powiedzenie mieć oczy dookoła głowy. Dlatego po zapaleniu się zielonego światła na przejściu dla pieszych nigdy nie ruszam do przodu, ale uważnie przyglądam się wszystkim zbliżającym się do pasów samochodom. O tym, że mam rację łatwo przekonać się, czytając kroniki wypadków. Oczywiście zwracanie uwagi na nasze otoczenie jest ważne nie tylko przy wykonywaniu codziennych czynności. Podczas lekcji należy uważać na słowa nauczyciela, ale i na wypowiedzi oraz zachowania innych uczniów. Korzystając z internetu i mediów społecznościowych warto uważać, gdzie klikamy, co piszemy i jakie zdjęcia publikujemy, skąd pochodzą otwierane przez nas pliki, do kogo i w jaki sposób się zwracamy. Wielu z nas zapomina o zagrożeniach związanych z korzystaniem z technologii i o tym, że w sieci nic nie ginie. Dlatego warto mieć oczy z tyłu głowy i zawsze nad każdym działaniem dokładnie się zastanowić.
Często zwracamy sobie nawzajem uwagę, reagując na pewne zachowania lub do nich zachęcając. Czasem ma to wymierny skutek, bo jak powszechnie wiadomo – kropla drąży kamień. Dowiódł tego Katon Starszy, nieprzejednany wróg Kartaginy, który kończył wszystkie przemówienia w senacie rzymskim słowami Ceterum censeo Carthaginem esse delendam Co więcej, uważam, że Kartaginę należy zniszczyć.

      

Różne oblicza wiosny, marzec 2023

Powiedzenie o posiadaniu oczu dookoła głowy ma różne wersje, jedna z nich mówi o tym, by zawsze mieć oczy szeroko otwarte. Patrząc na to z innej strony, oczy szeroko otwarte nie muszą oznaczać jedynie, że mamy być zawsze czujni. Dokładniej, mamy być czujni, ale nie dlatego, że musimy się stale spodziewać zagrożenia. O ile ciekawsze jest bycie uważnym, by nie przegapić niepowtarzalnego zjawiska, jakim jest piękna tęcza pojawiająca się nad autostradą tuż przed naszym samochodem albo ośnieżone drzewa po całonocnym opadzie śniegu. Jak wracamy z pracy lub zamyślimy się na chwilę, może się okazać, że już tego nie zobaczymy. Przekwitną pierwsze przebiśniegi, pączki zamienią się w duże liście, zetną nam piękne stare drzewo pod domem, a nasi uczniowie opuszczą szkołę i wkroczą w dorosłe życie. Czas z każdym rokiem naszego życia wydaje się płynąć coraz szybciej. Dlatego bądźmy naprawdę uważni…

Co więcej, uważam, że wiosna jest naprawdę piękna.
Nawet jak trochę śnieży lub kapie deszczem.

Agnieszka Borowiecka
marzec 2023