Rozgrzany – felieton wrześniowy

Szkic przedstawiający pióro i kałamarz

Buch – jak gorąco!
Uch – jak gorąco!
Puff – jak gorąco!
Uff – jak gorąco!

J. Tuwim „Lokomotywa”

Rok szkolny powitał nas pogodą początkowo lekko niezdecydowaną, która jednak skłaniała się ku upałom. Drugi weekend września zapowiadał się pięknie, więc uciekłam na chwilę w polskie góry. Widoki ładne, nie powiem, ale upał i dłuuugie kolejki. W niedzielę w środku dnia w każdej restauracji, lodziarni i baru stały grupy czekających na wolny stolik, a na deptaku były tłumy, jak na „Krupówkach”. Po powrocie w domu okazało się, że kilka kwiatków nie wytrzymało mojej krótkiej nieobecności i udało się w zaświaty. Trudno, muszę wyhodować sobie następne.

  Zdjęcie gór zrobione na Hali Radziechowskiej
Widok z Hali Radziechowskiej

W szkole wcale nie jest lepiej. Wrzesień to czas wyjątkowo gorący dla wszystkich – szkoły rozpoczynają pracę, nauczyciele i uczniowie zaprzyjaźniają się z nowym planem lekcji. A ile na temat tych planów lekcji toczy się dyskusji! Rodzice i dzieci dzielą się na różnych forach zdjęciami i uwagami. Ile godzin można spędzać w szkole jednego dnia? Dlaczego przychodzimy na drugą zmianę? To już prawie obowiązkowe pytania zadawane na początku każdego roku szkolnego. Jedyną ulgę dla uczniów stanowią krótkie wycieczki i „zielone szkoły”. Bo pogoda nadal letnio-wakacyjna i siedzieć w szkole nawet na najbardziej interesujących lekcjach nie bardzo mamy ochotę. Szczególnie po dwumiesięcznej przerwie od codziennych zajęć.

W Ośrodku też czas jest bardzo gorączkowy. Musimy zaprezentować nową ofertę zachęcająca i przydatną dla nauczycieli. Jak zwykle zaraz po rozpoczęciu roku szkolnego czeka nas konferencja metodyczna dla nauczycieli informatyki. 20 września odbędzie się duża konferencja dla dyrektorów szkół Dyrektor 4.0 we współczesnej szkole. Chwilę potem część z nas będzie uczestniczyć w kolejnych ważnych spotkaniach, takich jak konferencja Informatyka w Edukacji w Toruniu. Zaczynają się pierwsze szkolenia dla nauczycieli. W moim kursie na Moodle dotyczącym pracy z arkuszem kalkulacyjnym przez 2 dni pojawiło się 17 uczestników. A będzie ich więcej! Czeka nas dużo gorączkowej roboty…

Ciepło powitajmy nowy rok szkolny. Niech mija bez nadmiernego rozgorączkowania.

Agnieszka Borowiecka
wrzesień 2023