Małe wakacje – felieton czerwcowy

Szkic przedstawiający pióro i kałamarz

Małe wakacje –
nazwa weekendu czerwcowego w 2021 roku,
nadana przez różne media

Za nami już początek czerwca i tak zwane „małe wakacje”, czyli pierwszy prawdziwy długi weekend w tym roku. Niektórzy mieli wolne całe cztery dni, pogoda dopisała, a i obostrzenia w dużym stopniu zdjęte nie przeszkadzały w wypoczynku. Tym trudniej było wrócić potem do pracy i tylko pociesza nas myśl, że prawdziwe wakacje jeszcze przed nami.

Uczniowie wrócili do szkół na końcówkę roku szkolnego. W niektórych szkołach zdążyli już także przerwać naukę w celu udania się na kwarantannę  – nie dotyczyło to grona pedagogicznego kontynuującego pracę stacjonarną, bo nauczyciele byli już zaszczepieni. Rok szkolny spędzony głównie w domach dał się wszystkim we znaki i wakacje to wymarzona atrakcja, na którą z utęsknieniem czekamy. Oby były takie prawdziwe, w przeciwieństwie do ferii zimowych – wypoczynek jest nam wszystkim potrzebny.

Tłumy na plaży w Ustce w długi weekend czerwcowy

Tylko z tyłu głowy kołaczą nam się niepewność i wątpliwości. Czy przez przypadek nie przyjdzie kolejna fala koronawirusa i nie zamknie nas ponownie w domach? Czy będzie nas stać na wyjazd, bo inflacja wcale nie jest mała, a oszczędności u wielu z nas znacząco stopniały? Co nas czeka po wakacjach, jakie zmiany w nauczaniu, podstawach programowych, obowiązkach i tygodniowej liczbie godzin? Optymizmem nie napawają powtarzające się w mediach opinie o naszych uczniach, jako o straconym pokoleniu. O konieczności powtórzenia roku, bo nauka zdalna to jednak nie to. Zatem po co wszyscy walczyliśmy z komunikatorami i innym oprogramowaniem ułatwiającym zdalne nauczanie, zmienialiśmy nasze domy w miejsce pracy, dokupowaliśmy sprzęt. Można było spokojnie przeczekać patrząc ze znudzeniem na dobrze znane ściany… Mam nadzieję, że do tego nie dojdzie i doświadczenia ostatniego roku nie zostaną zapomniane. Coraz częściej pojawiają się raporty i dyskusje na temat szkoły i nauczania po pandemii. Oby było lepiej…

Uczmy się na błędach i nie zapominajmy doświadczeń.
A wakacje powinny być okazją do wypoczywania.

Agnieszka Borowiecka
czerwiec 2021