Haczyk – felieton październikowy

Szkic przedstawiający pióro i kałamarz

– To jeszcze godzina z hakiem
i będziemy na miejscu.
– Tato, a jaki duży jest ten hak?

zasłyszane na szlaku między halą Miziową a Rysianką

Hak hakowi nierówny. Nasz Ośrodek ma 30 lat z hakiem. Powołany do życia w czerwcu 1991, zaczął działać poważniej już we wrześniu, a teraz mamy październik. Od rocznicy minęły raptem niecałe dwa miesiące i ciągle jeszcze jest dla nas świeżutka. Ojej, to jednak jesteśmy już tacy „starzy”? Za to mnie do emerytury zostało już tylko kilka lat. Z hakiem. Jak dużym? Nie wiem. Bo nie wiem, kiedy i jak się zmienią przepisy uprawniające do przejścia na emeryturę. I to, że emerytura mi przysługuje, nie oznacza, że zaraz rzucę pracę i zaczną się delektować wolnością emeryta. Jak będzie, tak będzie – wszystko się jeszcze może zdarzyć.

Październik każdemu związanemu ze szkołą kojarzy się z Dniem Nauczyciela. Zaraz, zaraz, tu jest mały haczyk – nie Dzień Nauczyciela, tylko Dzień Edukacji Narodowej! Ostatecznie nie samymi nauczycielami szkoła stoi. Bez tych wszystkich innych osób, pracujących razem z nami w placówkach edukacyjnych, byłoby nam bardzo trudno uczyć. To także ich święto.

Zawód nauczyciela jest znów szeroko komentowany w mediach, nie tylko w związku z naszym zbliżającym się świętem. Wiele się ostatnio pisze o podniesieniu statusu naszej pracy, o ważnej roli nauczycieli w wychowaniu młodego pokolenia, o szacunku do zawodu i jego wykonawców. Co by o tym nie mówić, na szacunek trzeba sobie zasłużyć, a ciągłe umniejszanie roli nauczycieli i krytykowanie na różnych forach, życia nam nie ułatwia. Zbliża się 14 października, a z nim nasze święto. I nasunęła mi się taka myśl: może jednak nie powinien to być dzień przeznaczony na świętowanie w szkole, może jednak lekcje tego dnia powinny odbywać się normalnie. Jeśli mamy świętować, niech to wyjdzie od naszych uczniów – niech oni podziękują nam za naszą pracę, doceniając nasz wkład w ich kształcenie. A my? A my pokażmy im, że nauka może być interesująca. I że nam na ich przyszłości naprawdę zależy…

Wszystkim Pracownikom Oświaty składamy serdeczne życzenia!

Agnieszka Borowiecka
październik 2021