Dziecinny – felieton czerwcowy

Szkic przedstawiający pióro i kałamarz

W chwili, w której umiera w nas dziecko,
zaczyna się starość.

François Mauriac

Maturzyści matury mają już w zasadzie za sobą, teraz czekają na wyniki. Ósmoklasiści też swój egzamin zdawali pod koniec maja. Dla jednych i dla drugich coś się kończy i coś nowego się zaczyna. Można powiedzieć, że w pewien sposób wkraczają w dorosłość. Niektórzy z nich od dawna marzą o tym, by już nie traktowano ich dłużej jak dzieci. Biedacy, nie wiedzą co czynią…

1 czerwca, Dzień Dziecka. Odbieram telefon od mojej mamy:  Dzień dobry kochanie, chcieliśmy Ci życzyć z tatą wszystkiego najlepszego…  A po chwili słyszę dodatkowe wyjaśnienie:  (…) bo ty dla nas zawsze będziesz naszym dzieckiem… Będę. I jestem. I tak naprawdę cieszę się z tego, że mam kogoś kto mi doradzi, czasem powspółczuje, a czasem skarci. Potraktuje jak dziecko właśnie. I chcę się jak dziecko cieszyć różnymi rzeczami, które widzę i słyszę, zachwycać się zachodem słońca i plażą tak, jakbym widziała je po raz pierwszy w życiu. Podobno to właśnie dzieci umieją najbardziej cieszyć się życiem, bo nie przygniata ich doświadczenie i wiedza o skutkach różnych działań.

Korzystając z długiego weekendu byłam przez chwilę nad Bałtykiem i obserwowałam zachowanie ludzi na plaży. Małe dzieci taplały się radośnie w piasku i w wodzie morskiej, starsze z trudem walczyły o dotarcie przez wydmy do miejsca postoju. Te najstarsze, takie mniej więcej w moim wieku, docierały na plażę i możliwie najbliżej od wejścia rozstawiały parawany i kopały grajdołki. Tylko nieliczni wyruszali na spacer brzegiem lub budowali ze swoimi dziećmi albo wnukami zamki z piasku.

Plaża w pobliżu Lubiatowa

Bycie dzieckiem ma swoje wady i swoje zalety. Ważne, by umieć zachować w sobie dziecięcą przenikliwość i ciekawość świata. Z drugiej strony, odrobina dorosłości i branie odpowiedzialności za swoją naukę, naszym uczniom nie zaszkodzi. Jakby na to nie patrzeć, czerwiec zaraz się skończy, a potem wakacje i możemy się radośnie oddać korzystaniu z naszej świeżo odkrytej dziecięcości.

Miłych wakacji, już za chwilę…

Agnieszka Borowiecka
czerwiec 2023