Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, w zakresie wynikającym z konfiguracji Twojej przeglądarki. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. Poznaj szczegóły.

    Informator o działalności OEIiZK   Subskrybuj kanał OEIiZK w YouTube   Newsletter   Platforma e-learningowa   Zapisy na szkolenia   Biuletyn Informacji Publicznej

Uwaga: W dniu 18 października sklepik Ośrodka będzie nieczynny.

Za niedogodności serdecznie przepraszamy.

Konferencja metodyczna "Reprezentacja i przetwarzanie danych"

pudełko 
Serdecznie zapraszamy na konferencję metodyczną dla nauczycieli informatyki, która odbędzie się 7 lutego 2018 roku (środa) w siedzibie OEIiZK, ul. Nowogrodzka 73, w godzinach 1330-1700.
 

Jednocześnie chcemy zaprezentować metodę odwróconej klasy, dlatego prosimy o zapoznanie się z materiałami przed konferencją. Polecamy dwa kursy na KhanAcademy: Podróż do teorii informacji i Podróż do kryptografii. Do każdego warsztatu został wybrany film wprowadzający, z którym należy zapoznać się przed zajęciami. Ułatwi to zrozumienie tematyki poruszanej na warsztatach.

Przewidywany porządek konferencji:

 • 1330 Rejestracja uczestników
 • 1400 Otwarcie konferencji
 • 1410 Dane versus Informacje - dr Leszek Rudak, Uniwersytet Warszawski
 • 1450 W poszukiwaniu danych - Agnieszka Borowiecka, dr Katarzyna Olędzka
 • 1520 Nauczanie programowania: wyzwania i trudności - w imieniu zespołu ds. ewaluacji wewnętrznej Grażyna Gregorczyk, Krzysztof Chechłacz
 • 1545 Oferta Ośrodka - Agnieszka Samulska
 • 1600-1655 Warsztaty w grupach
 • 1700 Zakończenie i losowanie nagród

Warsztaty do wyboru:

 1. Komunikacja za pomocą piktogramów - Michał Grześlak i Janusz Wierzbicki 
  Przedstawimy wybrane zadania z konkursu Informatycznego Bóbr i spróbujemy je ożywić w Scratchu.
  film: Co to jest teoria informacji?
  grupa docelowa: Nauczyciele klas 2-4 SP
 2. Szyfrowanie i roboty -Agnieszka Borowiecka
  Zastanowimy się czy roboty potrafią kodować i dekodować informacje. Wykorzystamy Ozoboty do eksperymentów z przekazywaniem wiadomości za pomocą kolorów.
  film: Telegraf optyczny
  grupa docelowa: Nauczyciele klas 4-6 SP
 3. Oszczędne kodowanie - Wanda Jochemczyk i Katarzyna Olędzka
  Zajmiemy się przekazywaniem liczb za pomocą sygnałów. Najpierw zastanowimy się jaki algorytm kodowania wybrać, a potem przygotujemy implementację w Scratchu. Na koniec pobawimy się micro:bitem.
  film: Kodowanie źródła
  grupa docelowa: Nauczyciele klas 5-7 SP
 4. Szukamy liczb pierwszych - Agnieszka Samulska
  Na jakiej zasadzie działa sitko każdy wie – pamiętamy zabawy w piaskownicy. W kuchni sitko wykorzystywane jest na przykład do przygotowania wypieków. A co uzyskamy, gdy przesiejemy liczby?
  film: Sito Eratostenesa
  grupa docelowa: Nauczyciele klas 6-8 SP i G
 5. Łamiemy Cezara - Maciej Borowiecki
  Najpierw przypomnimy jak zakodować i odkodować informacje szyfrem Cezara. Potem spróbujemy odszyfrować kryptogram nie znając klucza.
  film: Szyfr Cezara
  grupa docelowa: Nauczyciele klas 7-8 SP, G i LO
 6. Od algorytmu Euklidesa do RSA -  Witold Kranas, Piotr Jóźwik, nauczyciel XII Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Warszawie
  Zaprezentujemy ogólny schemat i przykłady zastosowań szyfru RSA. Przedstawimy algorytm (z przykładem) generowania kluczy, szyfrowania i deszyfrowania informacji.
  filmy: Szyfrowanie RSA: krok 1, Szyfrowanie RSA: krok 2, Szyfrowanie RSA: krok 3
  grupa docelowa: Nauczyciele LO

Ze względów organizacyjnych należy zgłosić swój udział w konferencji oraz warsztatach poprzez formularz umieszczony na Platformie Obsługi Szkoleń Ośrodka https://www.oeiizk.waw.pl/kursy. Podczas konferencji każdy z uczestników otrzyma ostatni numer pisma Meritum pt. Programowanie dla każdego.

Kontakt

OEIiZK w Warszawie

ul. Raszyńska 8/10
02-026 Warszawa
telefon: 22 579-41-00
fax: 22 579-41-70

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


więcej...

APN