Serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, w zakresie wynikającym z konfiguracji Twojej przeglądarki. Zawsze możesz zmienić te ustawienia. Poznaj szczegóły.

    Informator o działalności OEIiZK   Subskrybuj kanał OEIiZK w YouTube   Newsletter   Platforma e-learningowa   Zapisy na szkolenia   Biuletyn Informacji Publicznej

Uwaga: We wtorek 22 maja 2018 roku sklepik OEIiZK będzie czynny od godziny 1200. W piątek 25 maja 2018 roku sklepik OEIiZK będzie nieczynny.

Za niedogodności serdecznie przepraszamy.

Spleciony - felieton kwietniowy

felieton

Jaki wynik? Pół na pół:
trochę osioł, trochę wół,
albo może powiem tak:
ni to wrona, ni to szpak.

 

Krokusy w śnieguOj ta pogoda. Kwiecień demonstruje nam dokładnie, jak się splata pory roku ze sobą. Choć na początku miesiąca wiosna nie tyle przyszła, co raczej wbiegła do naszych lasów i ogrodów. Krokusy pojawiły się w ilościach nieprzebranych (przynajmniej te, których nie zadeptała fala tzw. turystów w Tatrach). A w drodze z południa Polski na północ i z wschodu na zachód spotkałam ostatnio rozkwiecone magnolie. Za to zima nie odpuszcza, śnieg leży w kluczowych miejscach na górskich szlakach, a także podobno ma nas odwiedzić na święta. Raz temperatura powietrza przekracza 20 stopni, by za chwilę poczęstować nas przygruntowym przymrozkiem. Typowy kwietniowy przeplataniec.

Tak się zamyśliłam nad tym przeplataniem, że przypomniał mi się warkocz francuski, w jaki wieki temu zaplatałam włosy. Wtedy oczywiście były nieco dłuższe. Jak się go robi? Znalazłam taki przepis:

  • na czubku głowy, na środku nad czołem bierzemy pasmo włosów i dzielimy je na trzy równe części,
  • prawe pasmo przekładamy do środka, a następnie lewe pasmo przekładamy nad prawym, również do środka,
  • dobieramy luźne pasmo z głowy, łączymy je ze skrajnym prawym, przekładamy górą na środek,
  • dobieramy włosy z lewej strony i łączymy je ze skrajnym lewym pasmem, przekładamy górą na środek,
  • powtarzamy dobieranie włosów do momentu, kiedy dojdziemy do karku; poniżej zaplatamy zwykły warkocz.

I naszła mnie taka myśl. A może by tak zastosować zasadę plecenia warkocza francuskiego na lekcjach w szkole? Zacząć od zasadniczych wątków, a potem dodać coś z jednej dziedziny i wpleść w opowieść. Potem sięgnąć do innych wiadomości i dodać do omawianych wątków. Potem znów coś dodać, i dodać, i dopleść… Jak to dobrze przemyślimy, to może wiedza i umiejętności naszych uczniów staną się nie tylko trwałe, dobrze ze sobą powiązane, ale i piękne, jak umiejętnie zaplecione warkocze.

 

Wesołych świąt Wielkiej Nocy
i pomyślnych splotów okoliczności

Agnieszka Borowiecka

kwiecień 2017

Kontakt

OEIiZK w Warszawie

ul. Raszyńska 8/10
02-026 Warszawa
telefon: 22 579-41-00
fax: 22 579-41-70

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


więcej...

APN